Lensteki Sinek

24 Nisan 2020 Cuma

Bir sinek Canon 70-200'ün içine neden ve nasıl girer?

Sineğin çekilen fotoğraflarda görünmediği gibi olumsuzu bir etkisi de yok. Sineği oradan çıkarmak da çok kolay olmayacaktır. Peki ama bu sinek bu lense ne şekilde ve nasıl oraya girdi?
Tozlar hayatımızın her evresinde mevcut ve onları sürekli olarak temizlemek zorundayız. Tozlar teknolojik aletlerin en büyük düşmanı. Elektronik aletlerde bu tozları bir mıknatıs gibi çekiyor. Peki tozlar objektiflerimizi ne kadar etkiliyor? Tozlanan bir lens fotoğrafa etkisi nasıl olur? Ya da bir lensin içine sinek kaçar mı? Amerika’da lens kiralayan bir firmamın başına aynen böyle bir olay  geliyor.
Bu firma aynı zamanda lens temizle işi de yapıyor. Firma lensler bulunan her tozsun temizlenmesine gerek olmadığını kullanıcılarına anlatmaya çalışsa da bu konuda pek başarı olamıyor. Bunun üzerine lens temizlemek için yüklü miktarlarda (350$) ücret talep ediyor.

Bir gün kiraladıkları Canon 70-200mm F2.8 II lens geri döndüğünde içinde bir sinek ile karşılaştılar. Bir merceğin içindeki sineği görmek zor. O yüzden lensi beyaz arka planda aydınlatarak lensin içindeki sineği görebildiler.

Mercekteki sineğin ulaşmanın zor olduğu yerde çok derinliklerde olmasını gerekiyor. Ön ve arka tarafta olsa zoom ve odaklama elemanları tarafından ezilir ve sineğin parçaları her tarafta yayılır. Ama sinek bir bütün halde olduğu görünmektedir.

Sineğin çekilen fotoğraflarda görünmediği gibi olumsuzu bir etkisi de yok. Sineği oradan çıkarmak da çok kolay olmayacaktır. Peki ama bu sinek bu lense ne şekilde ve nasıl oraya girdi?

İçinde sinek bulunan bir lensin performansı nasıl olur?

Bu sinek lensin performansına olumsuz bir etkisi olmamış. Test grafiklerinin fotoğraflarını çekildi, MTF testi seti yapıldı. Tüm odak uzunluklarında fotoğraflar çekildi.

Diyafram F/13’e kadar yapılan çekimlerde merceğin içinde sine olduğunda dair bir belirti yoktu.

F/13 yapılan çekilen fotoğrafta sinek kendini göstermeye başladı. Kocaman bir sinek (toza nispeten kocaman) f/13 ancak kendini gösteriyor. Gözle görünmeyen tozların fotoğrafa etkisi olmayacaktır.
F/22 70mm de minimum odak mesafesine odaklanarak fotoğraf çekildi. Sinek mürekkep lekesi gibi görünüyor. Etrafında ise tozlardan eser yok. Sineğin boyutu yaklaşık olarak 4mmx1,5mm ebatlarında. Tozların bu ebattan küçük olduğunu düşünürseniz tozların lens performansına  etkisi olmadığının kanıtı oldu bu sinek.

Lens Nasıl Temizlenir

Lensin sökülüp temizlemesi oldukça güç ve evde yapılmaması gereken bir konudur. Lens temizlemek epey zahmetli ve zor iş. Takması sökmesinden daha zor. Çünkü lensin içindeki elemanları rastgele takamazsınız. Her birinin belli sırası, yönü ve dizilimi var. Bunları kaçırırsanız makinenin odak ayarını tutturamazsınız. Firmanın temizlememe özeti şu şekilde.

  • Lensin sökülmesi 60 dakika
  • Lensin elemanların temizlenmesi 45 dakika
  • Lensin tekrar takılması 60 dakika
  • Optik düzen ayarları 30 dakika
  • MFT test ve son ayarlar 30 dakika
  • Toplam 225 dakika. (3 saat 45 dakika)

Sinek oraya nasıl girdi?

Asıl soru şu. Sinek bu lense nasıl girdi. Lens 15 aydır kullanılıyordu. Girebilecek noktalarda sineğin girdiğine dair bir kesin bir kanıt bulunamadı. Tüm lens contaları sağlamdı ve fitrelerde ilk günkü gibi sağlam çıktı. Herhangi bir deformasyona uğramamış.

Lensin makineye giren tarafında küçük bir çatlak var. Ama çatlak da sineğin gireceği kadar büyük değil. Ayrıca makineye veya kapak buraya takılınca girmesi de olanaksız. Açık da olsa buradan girmesi mümkün değil. Acaba bu sinek larva haline iken girmiş olabilir mi? Kim  bilir o sinek oraya nasıl girdi?

Sinek nasıl girdiği bir muamma. Bu olay bize sine büyüklüğündeki nesnelerin lenslerin performansına etkisini yakınan görmüş olduk olduk. Küçük tozları dert etmemin gereksiz olduğunu söyleyebiliriz. Objektifin dış kısımlarını sık sık temizlemek lensin camının mikro düzeyde çizilmesine de neden olacaktır.

 

Kaynak: https://www.lensrentals.com/blog/2019/04/removing-fly-from-weather-sealed-canon-70-200mm/ 

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment