Yemek Fotoğrafları

Belirtmeliyim ki; Çektiğim yemek fotoğrafların tamamını kendim yaptım. Yani sözün özü kendim yaptım kendim çektim.

Nereden bulaştım bu işe. Fotoğrafçılığın her alanına ilgim var. Her alanda fotoğraf çekeceksin diye de bir kural yok. Ama yaptığım yemeklerin en azından görüntüsünün kaybolmasını istemedim. Yemeklerin fotoğrafını çekmeye bu şekilde başladım. Her fotoğrafta olduğu gibi bu fotoğrafçılıkta da kurallar söz konusu. Önce klişe kuralları öğrendim. Sonra anlayacağınız üzere kendi kurallarımı kendim tayin ettim. 1. Kural; Kendi kurallarını kendin belirle.

Kural 1. Kendi kurallarını kendin belirle.

Fotoğraf özgürlüktür. Özgür alana sahipsiniz. Belli başlı kurallar elbette var ve bunları kuralları bilmekte de fayda var.

Yemek fotoğrafçılığı ile ne alakası var kuralın? Şöyle ki; beğendiğim yemeğin farklı tariflerine bakarım. Yorumları okurum. Sonra malzemeleri incelerim. Kafama göre yemeklerin içinden malzeme çıkarır veya ekleme yaparım. İşte yemek fotoğraflarını aynen bu şekilde çekiyorum. Malzemeleri, ışığı, kadrajı, ekipmanımı istediğim gibi dizayn ediyorum. Sonuç beni memnun ettiği sürece bir problem yok. Yemek fotoğrafçılığında ki tek problem zaman. Çünkü soğuk yemeğin fotoğrafı gerçekten soğuk oluyor. Soğuk yemeklerde de yemeğin soğumasını beklemek gerekiyor.

Yemek Fotoğraflı çekerken kendi kurallarıma bir göz atalım. Neler yapıyorum?

Kendi yemeğimi kendim yaparım.

Başkalarının yapmış olduğu yemeğin fotoğrafını çekmem diye kesin bir şartım yok. Ama kendin yemeklerimin fotoğraflarını çekmek daha keyifli. O yüzden keyifli bir tarif bulup onu yapmaya başlıyorum işe.

Fotoğraftan sonra

Yemeklerini genelde 1 yada 2 porsiyon kadar hazırlarım. O yüzden fotoğraf çekiminden sonrası açlığı bastırmak için de fena bir yöntem sayılmaz hani. Yemeklerimin tadına bakan sayısı ise bir elin parmakları kadar yok. Fotoğrafı herkes görebilir ama tatmak için özel olmak lazım.

Malzemeler

Yemeğin malzemeleri de önemli tabi. Onlardan güzel fotoğraflar neden çıkmasın. O yüzden işe önce yemekte kullanacağım malzemelerin fotoğrafını çekmeye başlıyorum.

Ekipman.

Yemek fotoğrafçılığında öyle aman aman bir ekipmana ihtiyacınız yok aslında. Size gereken 50 mm 1.8 lens fazlasıyla yetecektir. Burada önemli faktör de ışık. Tepe flash ve tetikleyiciye ihtiyaç duyabilirsiniz. Zira ışığı farklı açılara yerleştirmek isteyebilirsiniz. Oda yoksa pencereden gelen gün ışığı size fazlasıyla yeteceğine eminim.

Ekipman

Yemek fotoğrafçılığı için ip uçları
  • Kamera. Bana göre çok fazla bir önemi yok. Yeri geldiğinde cep telefonu bile işe yarar.
  • Lens seçimi önemli. 50mm ve üzeri lensleri tercih edin. Geniş açı istenilen etkiye veremeyecektir.
  • Temel fotoğrafçılık bilgisi burada da devrede. Diyafram, enstantane, iso, beyaz dengesi, poz telafisi.
  • Pencere ışığı hem doğal hem de masrafsız. Yansıyan güneş ışığın kullanmaya özen gösterin.
  • Işık yandan geldiği sürece daha etkili fotoğraflar çekebilirsiniz.
  • Konu üzerinde sert gölgeler olursa yansıtıcı veya beyaz köpük, tül gibi nesneler kullanın.
  • Tepeden bakış, 45 derecelik açı ve zemine paralel açı. 3 farklı açıyı da deneyin.
  • Zemin olarak pek çok materyal kullanabilirsiniz. Ancak ahşap her zaman lider.
  • Göze hoş görünmesi için olmazsa olmaz kuralımız Altın Oran. Bu kuralı öğrenin.
  • Tripot kullanmak avantaj olabilir. Özellikle pencere ışığı düşük olabiliyor.