Neden Sokak Fotoğrafçılığı?

Fotoğrafa nereden başlayacağına karar vermediysen sokaklara çık.

Yaşadığımız şehrin manzarası olmaya bilir. Ama mutlaka sokakları vardır. O sokaklar bize çok iyi kareler sunuyor. Tabi burada hazırlıklı olup gözümüzü dört açmalıyız.Fotoğraf makinem her zaman yanımda olduğu için ve bir yere giderken de mutlaka sokaktan geçeceğime göre bu anı değerlendirmeliyim diye düşündüm ve sokaklar da fotoğraf çekiyorum. Eğer çekeceğiniz fotoğraf türüne karar vermediyseniz öncelikle sokaklara çıkın derim.

Sokaklar neyin fotoğrafını çekeceğim?

İşin zor tarafı sanırım burası. Sokaklar öncelikle ne arayacağınıza karar vermek.

Sokak fotoğrafçılığı, spontane gelişen bir olaydır. Aslına bakarsanız hiç bir şey bizim kontrolümüzde değildir. Sokakta ki; olaylara, modellere, nesnelere müdahale edemezsiniz. Beklersiniz veya gezersiniz, anı görür ve yakalarsınız. Tabi iş her zaman bu kadar basit kolay olmuyor. Sürekli eliniz makinede olması gerekiyor. Çünkü gördüğün bir kareyi çoğu zaman sadece bir kez fotoğraflama şansın oluyor. Sokaklar, hareketli ve sürekli değişken ortamlardır. O yüzden her şeyi fotoğrafını çekmektense belli başlı şeyler aramak işimizi kolaylaştıracaktır.

Duygular ve ifadeler

Sokaktaki; duygu ifadelerin peşine koşabilirsiniz. Birinin sevincini, gülümsemesini veya düşünceli halini çekebilirsiniz. Eğlenceli bir sokak şenliklerinde mutlu ifadeleri arayabilir, kim bilir belkide mutluluğun fotoğrafını çekebilirsiniz.

Zıtlık yada ilişki

Sokaklar yan yana gelen ögeleri çoğu zaman fark etmiyoruz. Tabi fotoğrafçı değilseniz. Sokaklardaki birbiriyle zıt olan ve birbirini tamamlayan o kadar kare göreceksiniz ki. Sokaklarda zıtlık veya ilişki durumu size pek çok kare sunabilir.

Aksiyonu yakala

Sokaklar aksiyonlarla doludur. Sokaktaki olayları dikkatlice takip edin. Kim ne yapıyor, hangi olaylar gelişiyor bunları gözlemleyin. Aksiyonu yakalamak için olayın en etkileyici anında tetiğe basmak gerekiyor. O zaman çok değerli fotoğraflar çıkacaktır.

Hikaye anlatımı.

Fotoğraflarımızda bir mesaj vermek isteyebiliriz. Tek bir kare ile bütün dertleri anlatabilirsiniz. O yüzden sokakların hikayesini çekmek isteyeceksiniz. Odaklanın ve hikayeyi görmeye çalışın.

Portre Fotoğraf İpuçları

Kendi tarzınız her zaman ön planda ve önemli olmalı. Ancak başka fotoğrafçılarında da bir şeyler öğrenmeyi ihmal etmeyin. Bazı fikir ve tarzlar sizin için olabilir.
  • Fotoğraf makineniz her daim yanınızda olsun. Bunun için belki küçük bir makine de almak isteyebilirsiniz.
  • Çevrenizi gözlemleyin. Aksiyon olabilecek alanları belirleyin bir süre gözlem yapın. Olacaklar tahmin etmeye çalışın.
  • Her şeyden önce keyif almaya bakın. Eğer keyif almazsanız sıkılır ve fotoğraf çekemezsiniz.
  • İnsanlara saygılı olun. Fotoğraflarını çekmeden önce gerekirse izin alın.
  • Konuda uzak olmanızda fayda var. Tele bir objektif ile konuya çok yaklaşmadan uzaktan çekim yapabilirsiniz.
  • İnsanlar konuşun. Kartvizitinizi onlara vererek çekmiş olduğunuz fotoğrafları kişilerle paylaşın.
  • Karmaşık kurallar içinde boğulma. Neyi nasıl istiyorsan öyle çek. Fotoğraf senin dünyan.
  • Teknik açıdan kendinizi sürekli geliştirin. Teknik açıdan gelişmeniz size avantaj sağlayacaktır.