Portre Fotoğraflarını nasıl çekiyorum?

Portre fotoğrafı çekmenin bir çok metodoloji vardır. Temelde belli başlı kullanılan kurallar elbette var .Ancak burada kendim tarzımdan ve fotoğraflarımdan bahsetmek istiyorum.

Portre fotoğrafı çekerken kişinin duygularını fotoğrafa yansıtmasına özen gösteriyorum. Bunun için kişilerin doğal hallerini yakalamaya özen gösteriyorum. Modelime müdahale etmediğim için arka plan konusunda çok fazla kuralla uyduğum söylenemez. Çünkü çektiğim kişiler profesyonel model değiller. O yüzden poz verdiğim zaman kendilerini ister istemez kasıyorlar. O zaman fotoğraflar istediğim gibi çıkmıyor. Bu konuda en rahat ettiğim gurup çocuklar ve yaşlılar.

Haberim yokmuş gibi çek beni...

Fotoğrafı çektiğim hemen hemen herkes haberim yokmuş gibi çek beni esprisini yaparlar.

Ancak ben zaten girdiğim ortamda kendime bir köşe bulur ve insanları izlemeye alırım. Çok ilginç ve güzel kareler çıkıyor. Çünkü insanlar doğal ve rahat hareketlerini sergiliyorlar. Bana da bu güzel anları çekmek kalıyor. Tabi bu şekilde de komik, ilgin. ve güçlü fotoğraflar çıkarabiliyorum. Bu tür çekimde tek sorunum arka plan oluyor. Çünkü böyle durumda arka plan ayarlaması mümkün olmuyor. O yüzden arka tarafta fotoğrafı öldüren fonlar oluşabiliyor. Bu tür sorunların olduğu ortada 1.8 diyafram bir lens kullanarak arka fonu öldürüyorum.

Her an hazırlıklı olmak lazım.

Hangi tür olursa olsun fotoğraf çekmeyi seviyorum. O yüzden hemen hemen her zaman fotoğraf makinem yanımda. Karşıma her an güzel bir kare çıkabilir. Hatta çok fotojenik bir model ile karşılaşabilirim. Karşıma ne zaman ne çıkacağı belli olmuyor.

Amatör ruhunu taze tut.

Profesyonel iş hayatı insanı bir süre sonra bunaltabiliyor. İşi sevmeniz fark etmiyor. O yüzden  her zaman profesyonel çalışıp amatör ruhu kaybetmediğim sürece harika fotoğraf çıkaracağıma inanıyorum.

Sürekli gelişim içinde ol.

Fotoğraf sadece makineyi alıp deklanşöre basmaktan ibaret olmuyor. Sürekli gelişmek ve yeni bilgiler öğrenmek gerekiyor. Çünkü kendimle yarışıyorum ve her çektiğim fotoğraf bir öncekinden çok daha iyi olmak zorunda.

Teknik çalışmalar.

Fotoğrafı sahada çekmek kadar. arka taraf da onlara şekil vermek de çok önemli. Fotoğrafın özüne çok müdahale etmeden dijital ortamda daha iyi hale getirmek gerekiyor.

Portre Fotoğraf Kuralları

Kendi tarzımla portre fotoğrafları çektiğimi söyledim. Ama bu klişe kuralları da tamamen silip attığım anlamına gelmiyor. Zaman zaman o kuralları zaman zaman da kendi kurallarımı kullanıyorum. Kimi zamanda bunları harmanlıyorum.
  • Doğal ol ve doğal olmak için elinden geleni yap.
  • Rahat ol. Eğer rahat değilsin fotoğraf çekerken ellerin titrer.
  • Modelin rahat olsun. Aksi halde ruhsuz fotoğraflar çıkacaktır.
  • Uzaktan çekim çoğu zaman bu saydıklarımı daha kolay yapabilirsin.
  • Kuralların aksine makyajı sevmem. Doğal fotoğraflar içi doğal yüzler. .
  • Gözler olmazsa olmaz. Gözlerin yeri, bakışı fotoğrafın olmazsa olmazı.
  • Arka plan önemli. Fotoğrafın akışını çok fazla etkisi var.
  • Son olarak, deneme yapmaktan korkma. Sürekli fotoğraf çek.