Gezingen;

Gezdik, Gördük, Belgeledik…

17 yaşımda iş seyahatlarına başladım. Güzel ülkemin pek çok yerini görme fırsatım oldu. Bu kadar yer gezip görünce de bol bol anı ve fotoğraf da birikti. Aslına bakarsanız da fotoğraf çekme merakım da tam da burada başlıyor. Gittiğim hemen hemen herin fotoğrafını çeksem de bir dönem çekmiş olduğum fotoğraflarım talihsiz bir kaza sonucu kaybettim. Buda benim için üzücü bir durum tabi. Zaman içinde iş seyahatlarım yerini tamamen fotoğraf çekmek adına olmaya başlayınca gezingen adlı projeyi başlatmaya karar verdim.

Gezdik, Gördük, Belgeledik...

Gezigen adını verdiğim projeye birde slogan buldum. Gezdik, gördük ve belgeledik. Tabi belgelemek kısmı tamamen fotoğraf.

Seyahatlarım sırasında yanımda daha doğrusu sırtımdan ayırmadığım bir çantam var. Bu çantanın içinde tamamen fotoğraf makine ve ekipmanlarım bulunmaktadır. Bir yere gittiğimde oranın mutlaka fotoğrafını çekmem gerekiyor. Seyahat fotoğrafı çekerden farklı fotoğrafçılık kollarına dalış yapıyorum. Gittiğim yerdeler yeni insanlarla tanışıyor ve onların portre fotoğrafını çekiyorum. Sokaklarını gezerek sokak fotoğrafçılığı yapıyorum. Doğaya çıkıp manzara ve doğa fotoğraflarını çekiyorum. Kısacası gittiğim yerlerin tadını çıkarak bol bol fotoğraf ile geri dönüyorum.

Seyahate çıkmadan önce bazı hazırlıklar yaparım.

Hava koşulları.

Hava şartları öncelik verdiğim bir konu. Çünkü gideceğim yerin hava durumu bilmek ve ona göre tedbir olmak şart. Yoksa seyahat benim için beklemedik şekilde sonlanabilir. Böyle bir kaç acı tecrübe yaşadıktan sonra hava koşullarına bakmak 1. önceliğim arasına girdi.

Bilgi toplamak.

Seyahatinize çıkmadan önce görüntüleri biraz araştırarak şehrin en popüler çekim noktalarını ve fotoğraf makinesini kapan her turistin ziyaretine henüz uğramamış olan bölgeleri bulabilirim. Böylece kendi benzersiz fotoğrafları çekme şansım olabilir.

Gurupla hareket.

Fotoğraf için gittiğim gezilerin bazılarına fotoğraf gurupları ile giderim. Sürekli takip ettiğim gruplarım var. İlgimi çeken gezilerine katılıyorum. Grup fotoğraf grubu olduğu için hem farklı görüşler ve fikirler öğreniyorum hemde rahat fotoğraf çekme fırsatım oluyor. Gezi guruplarına katılırsanız istediğiniz gibi fotoğraf çekemezsiniz. Bir süre sonra sona geziye katılanlar kendilerinin fotoğrafını isteyecek ve sizin için sıkıcı bir hale gelecektir.

Paylaşım.

Fotoğraflarımı paylaşmayı severim. Ancak teknik imkansızlıklar nedeniyle anlık paylaşım yapamıyorum. Geri döndüğümde bir yığın fotoğraf ve onları ayıklamak epey bir zor oluyor. O yüzden paylaşımlarım çok gecikmeli oluyor. Benim tek eksiğim de bu sanırım.

Seyahat Fotoğrafçılık Kuralları

Kendi tarzımla portre fotoğrafları çektiğimi söyledim. Ama bu klişe kuralları da tamamen silip attığım anlamına gelmiyor. Zaman zaman o kuralları zaman zaman da kendi kurallarımı kullanıyorum. Kimi zamanda bunları harmanlıyorum.
  • Yanınızda fazla eşya taşımayın. Gereksiz eşyalar sizi yoracaktır.
  • Önceden gerekli araştırmaları yapın. Beklendik durumlarla kolayca başa çıkabilirsiniz.
  • Hava koşulları fark etmeksizin çekim yapın. Her havanın ve mevsimin ayrı bir güzelliği vardır.
  • Şehrin gerçek hissini yansıtın. Şehri ve hareketlerini gözlemleyin. Etkileyici kareleri çıkacaktır.
  • Seyahat sırasında fotoğraflarınızı paylaşın. Teknik ekipman gerektiren bir iş.
  • Herkes hayvanları sever! Gittiğin yerlerde mutlaka hayvanlar olacaktır. Onlara yer verin.
  • Makro lensle yakın çekim yapın. Küçük ayrıntılar büyük fotoğraflar doğurur.
  • Gece saatlerinde deneysel çekimler yapın. Gittiğiniz yerin gece ışıkları çok ışıltılı olabilir.
  • Mükemmel insan fotoğrafları yakalayın. Gittiğiniz coğrafyada ilginç kişilerle tanışabilirsiniz.
  • Kendinizi akışa bırakın! Kendinizi kasmayın, eğlenin ve keyif almaya bakın.