Bugün Bayram

24 Mayıs 2020 Pazar

Bugün bayram erken kalkın çocuklar

Nerede o eski bayramdan nerede dediğimiz bayramları arayacağımız bir bayrama girdik. 2020 Ramazan Covit-19 Bayramımız kutlu olsun.

Bugün 2020 Ramazan Bayramı. Covit-19 gölgesinde geçecek bir Ramazan Bayramı’na girdik. Nerede o eski bayramlar dediğimiz; o bayramları bile arayacağız bu bayram. Çünkü bu bayram hepimiz evlerimizdeyiz. Artık giydiğimiz kıyafetlerin, aldığımız şekerlerin, yaptığımızın tatlıların bir önemi yok. Çünkü evdeyiz ve bunları paylaşacağımız kimseler olmayacak. Herkes kendince yalnız kalacak. Kimi ailesi ile yalnız kalacak, kimi tek başına yalnız kalacak. Sokaklarda bomboş kalacak. Halbuki bayram günlerinde sokaklar çocukların oyun alanıydı. Sahi en son sokakta çocukların maçını seyrettin. Sokakta gürültü yapıyor diye kızdığın çocuklar şimdi yok. Pencereden bakıp boş manzaranı süsleyen, fakat bunun kıymetini bilemediğin için kızdığın o çocuklar şimdi yok. Şimdi o pencere bomboş bir sokağa açılacak. Göreceğin en büyük şey kocaman bir betonarme yapılar.

Eskiden Büyükler Ziyaret Edilirdi

Ah eski bayramdan diye andığın bayramlarda büyüklerini ziyaret ederin. Ama son zamanlarda zaten büyüklerini ziyaret etmiyordun. Dokuz günlük tatili fırsat bilip tatil köylerinde vaktini geçiriyordun. Bu bayramda büyüklerinin yanında değilsen zaten ziyaret edemeyeceksin. O yüzden bu bayramda değişen bir şey yok. Tatil konusunda gelince; evinde kendince 3 günlük tatilini yine yapabilirsin. Şartlarını biraz zorla. Bakalım bu üç günde neler yapabileceksin.

Bayramlık

Eskiden bayram alışverişinin ve bayramlık kıyafetlerinin bir değeri vardı. Zaten senede iki kere alışveriş yapar bazen bir kez. Ve aldığın kıyafetleri sadece bayramda giyerdin. Son yıllarda her gün alışveriş her gün bayramlık. Zaten bayramlık kelimesi tozlu sözlüklerin içinde kalmıştı. Bayramda giydiğinin kıyafet ile günlük zamanda giydiğini kıyafet arasında zaten bir fark kalmamıştı.  Bu bayramda dışarıya çıkmayacağın içinde zaten ekstra bir kıyafete de ihtiyacın yok. İstersen bu bayramda pijamalarınla birlikte geçirebilirsiniz. Emin ol kimse kapını çalmayacak.

Bayram Namazı

Bayram sabah babalarımızla birlikte camiye gidilir, namaz kıldıktan sonra bayram başlardı. Önce camide babalarımızla bayramlaşır, sonra cami cemaatiyle bayramlaşılırdı. Sonra eve giderken fırından sıcak ekmek alınır ve evde bizim için kahvaltı hazırlayan annemiz ve kız kardeşlerimizle bayramlaştıktan sonra ailecek kahvaltıya geçerdik. Otuz gün Ramazan süresince özlediğimiz bir kahvaltıydı. Peynir, yumurta, süt, domates, salatalık, biraz bal kaymak, biraz tayin pekmez ve en önemlisi ailemizle birlikte kahvaltı masasında buluşmak. Bu bayramda cami yok, namaz yok, cemaat yok. Eğer değerini bilebilirsen ve bulabilirsen geriye kalan bir sıcak ekmek, kahvaltı ve o kahvaltı sofrasında bulunan aile fertleri.

Çocuklar

Aslında Bayram çocukların ve çocuklarla olan bayramların tadı olur. Bizler küçükken kahvaltı sonrası yine dışarı çıkar ve diğer çocuklarla daha bir neşe ile oyunlar oynardık. Çıtır pıtır, torpil, kız kaçıran gibi cephanelerle adeta bayramı kutlardık. Şimdi sokakta ne çocuklar nede onların çıkardığı seslerin hiçbiri olmayacak. Bayramın neşesi çocuklar bu bayramda yok; bayramın neşesi de…

Kolonya Şeker

Her bayramda alışveriş listesinin başında olan kolonya ve şeker. Eskiden kolonya alınmazdı. O garip kocaman şişelerden doldurtulurdu. O yüzden kolonya şişelerimiz şimdiki gibi basit plastik bir şişe değil, havalı bir o kadar da görkemli cam şişelerden oluşuyordu. Yani bayramlık şişeler. Yani şişelerin bile kıymeti vardı. Şimdi kolonya almak ne kadar kolay gibi görünse de bulmak zor. Covit-19 nedenli ile ya bulamıyorsunuz ya da fahiş fiyatlardan almak zorundasınız. Şekere hiç girmiyorum. Çünkü bu bayram ihtiyacınız olmayacak. Kapınıza çocuklarla gelmeyecek, misafirleriniz olmayacak ve bunları da ikram edemeyeceksiniz. Sakın ola bayram diye kilolarca şeker alıp siz tüketmeyin. Sağlığınız için hiç iyi olmaz benden söylemesi.

İletişim

Eski bayramda iletişim zordu. Bayram tebrik kartlarını bir hafta önceden postaya verecektiniz ki, zamanında adresine gitsin. Ama kıymetliydi, saklanır ve diğer bayramlarda da yad edilirdi. Şimdi mesajlar basit, erişebilir ve değersiz. İletişim teknolojisi gelişti sanıyorsanız aldanmayın. Çünkü iletişim teknolojisi geriliyor ve gerilemeye devam ediyor. Gelişen iletişim teknolojisi aramıza mesafe koydu nedense. Artık evdeyiz ve dışarı çıkamıyoruz. Haydi iletişim için telefonlara sarılın.

Ders Çıkarın

Bu bayram üç gün evlerde oturup artık ders çıkarma vaktidir diye düşünüyorum. Bir daha ki bayrama öyle bir hazırlanalım ki, işte yeni bayramlar daha güzel daha umutlu, daha mutlu ve daha neşeli diyebilelim ve nerede o eski bayramlar demek yerine Allah bizleri bir sonraki bayrama ulaştırsın diyelim.

Bayramımız mübarek ve kutlu olsun. Hepinizi sağlıkla bir sonraki Kurban Bayramı’na daha neşeyle ulaştırsın.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment