Balonla Yolculuk

07 Temmuz 2013 Pazar

Peri bacaları arasında balonla yolculuk

Ürgüp’e mevsiminde giderseniz Ürgüp sizi balonlarla karşılayacaktır. Ne hazindir ki ziyaretlerim sırasında balon kazaları yaşandı.

Ürgüp’e mevsiminde giderseniz Ürgüp sizi balonlarla karşılayacaktır. Ne hazindir ki, iki kere gittiğim Ürgüp’te iki ziyaretim sırasında da balon kazası yaşandı. Kazalara canlı şahit olamasam da beni balona binmeye düşündürdü. Balonlara binmedim ama balonların havada süzülüşleri izledim. Ürgüp dediğimizde aklımıza gün batımı, balon ve peri bacaları geliyor.

Balonlar uçuş hazırlıklarını gece saat 03:00 sularında başlıyor. Kocaman balonun şişmesi nereden bir saat zaman alıyor. Balon hazırlık sürecinde büyük bir gürültü olduğunu söylemeliyim. Kocaman balonları şişirmek öyle kolay değil. Güçlü motorlar yardımıyla şişiriliyor. Saat sabah 04:00’den itibaren de kalkışlar başlıyor. Saat 06:00 gibi de bütün balonlar havalanmış oluyorlar. Bütün balonların süzülüşünü izlemek çok keyifli. Bunun için Ürgüp merkezden yürüyerek gidebileceğiniz seyir tepesi mevcut. Bu seyir tepesinden büyün Ürgüp’ü izleyebilir, akşam olunca da gün batımı seyredebilirsiniz.

Ben Ürgüp merkezde bulunan çadır kentte çadır kiraladım. Buraya kendi çadırınızı getirebilirsiniz. Ancak ben çadır taşımam diyorsanız buradan kiralayabilirsiniz. Gitmeden önce rezervasyon yapmanız yararınıza olabilir. Çadır kentte temel olarak ihtiyaç duyacağınız elektrik, su, yiyecek bulabilirsiniz. Benim kaldığım yer seyir tepenin hemen altındaki yerde konakladım. Peri bacaları gece muhteşem manzaralar sunuyor. Tabi yapay ışıklandırmalar ile. Gece önce bu güzelliğin fotoğrafını çektim.

Balonların kalkacağı yerde bana yakın sayılabilecek yerde. Ama benim niyetim. Seyir tepesine çıkıp orada balonların hareketi seyretmek. Bir gün önceden seyir terasına giderek durum tespiti yaptım. Kaldığım yer ile seyir tepesi arasında yürüme mesafesi yaklaşık 15-20 dakika sürüyor.

Akşam yemeğinden sonra çadırıma bakan gece manzarasının fotoğraflarını çektikten sonra gece 03:00’de uyanmak üzere çadırıma geçtim. Çadırda uyumak güzel. Doğa ile arasında ince bir tente var. Gece boyunca havayı hissedebiliyorsunuz. Gece istediğim saatte kalkamadım. Beni uyandıran balonları şişirmek için kullandıkları motorların sesi oldu. Hemen uyanıp fotoğraf makinemi aldığım gibi teras tepesine doğru hızlı adımlarla gittim. Ne yazık ki bütün balonlar şişmiş bazılar çoktan kalkmıştı bile. Ama yine de hiçbir şey kaçırmadığımı söyleyebilirim. Seyir tepesinde kimsecikler yoktu. Saatler ilerledikçe balonlar havada süzülmeye, seyir tepesi de dolmaya başladı. Tek seyretmeye gelen ben değildim. Genelde Ürgüp’te turistler oluyor. Onlar fotoğraf çektirmeye çok meraklı. Kendilerine ulaşamayacak da olsa hatıra fotoğrafı çektirmek onların hoşlarına gidiyor. Seyir tepesine gelen çiftler de vardı. Onlarda romantizm eşliğinde balonların yolculuklarını seyrediyorlar. Bana da onların fotoğrafını çekmek düşüyor tabi.

Balonların havada süzülmesi, öğlene kadar sürüyor. Öğlene doğru balonlar yavaş yavaş kalktıkları yere doğru inişe geçiyor. Benim oraya gelişimle birlikte kaza haberlerini duysam da benim seyrim sırasında bir kaza yaşanmadı.

En son balon yere inene kadar seyir tepesinden ayrılmadım. Seyir tepesi 360 derece her yere hakim bir tepe. Balonların kalktığı yerden itibaren balonları takip etmeniz mümkün. Bazıları o kadar yakınınıza kadar geliyor ki; elinizi uzatsanız tutacakmışsınız hissine kapılabilirsiniz. En son balon yer indikten sonra bende ekipmanlarını toplayıp öğle yemeğine doğru gidiyorum.

Bu seyahatim sırasında ki asıl amacım balonları ve gün batımını seyretmekti. Birinci hedefimi gerçekleştirdim ve balonların yolculuklarını seyredip onları fotoğrafladım. Akşama kadar birkaç yeri ziyaret ettikten sonra akşam olunca aynı tepe de gün batımı seyretmeyi planlıyorum. Umarın bir gün bu balonlara biner ve Ürgüp’ü havadan çekme fırsatım olur.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment