Apartmanda Yaşamak

09 Haziran 2020 Salı

Hayaller müstakil ev gerçekler katta daire.

Neden ben üsteyim bir başkası altta. Üst üste yan yana sıkış tıkış kocaman dünyayı kendimize dar ediyoruz sonra zindan ediyoruz.

Neden ben üsteyim bir başkası altta. Üst üste yan yana sıkış tıkış kocaman dünyayı kendimize dar ediyoruz sonra zindan ediyoruz. Rahat nefes alacak yerimiz kalmadı. Otobüs durakları tıklım tıklım. Trafik deseniz kilit. İnsanların sinirleri her geçen gün yerinden zıplıyor. Aramızdan bazılarımız kendini kaybediyor. Bazılarımızın sayısı günbegün artmakta.

Kocaman köyle sığamayanlar 400 metrekarelik alanda yukarı doğru uzanan çok katlı apartmanlara nasıl sığabiliyorlar. Aslında sığmıyorlar sığdıklarını zannediyorlar. Apartman yaşaman insanın doğasına aykırı bir durum. Ama kapitalizm dediğimiz sistemin de işine geliyor doğrusu.

Zaman geçtikçe öyle bir hale geliyoruz ki; sokağa ve doğaya çıkmaya korkar olduk. Evde işe, işten eve oradan alışveriş merkezlerine hep yüksek ve kalabalık mekanlarda başka insanlar sıkı sıkıya yaşam sürdürmek zorunda kalıyoruz. Bu çoğu zaman istemediğimiz insanlar olabiliyor.

8 dairelik apartmanda bile aidat melese olabiliyor. Halı çırpmak, müzik dinlemek, temizlik yapmak hep bir sorun. Zaten bir çoğumuz bu evleri otel niyetine kullanıyoruz o da ayrı bir sorun. İşimizden geldiğimizde rahatlayıp ertesi güne dana dinç bir şekilde işimize gitmek için evimize geliyoruz ama ne apartmanda nede mahallede huzur yok. Apartman sakinleri diyoruz ama kimse sakin değil. Herkes diken üstüne.

Apartmanda oturmak zorunda mıyız?

Zorunda değiliz mecburuz. 😊 Çünkü mecbur bırakılıyoruz. Bugün sokakta bir anket yapsak pek çoğumuzun hayali bir apartman dairesi almak olacaktır. Aslında herkesin hayali müstakil bir ev veya villa. Ama mecburiyetler karşısında apartman dairesini insanlar almak istiyor. Kapitalizm sadece oturduğumuz yeri değil hayallerimizde belirliyor. Müstakil bir ev hayal ettiriyor ama apartmanda bir daireye bizi fit ediyor.

Aslında apartmanda bir daire almak ile müstakil ev sahibi olmak arasında maddiyat olarak çok fazla bir fark yok. Sadece bunu göremiyoruz veya görmemek için çeşitli bahaneler öne sürüyoruz. O bahaneleri de kapitalizm bizim önümüzde seriyor. Müstakil ev sahibi olmak için önce zengin olmasın diyor. Halbuki apartman dairesi için harcayacağımız para ile bugünün şartlarında müstakil ev sahibi olabilirsiniz.

Hayallerinizin Peşinden Gidin

Eğer hayaliniz apartmanda daire almak ise olabilir, bunu gerçekten istiyorsanız gerçekleştirin. Ama önce düşünün gerçekten istediğiniz bu mu diye? Eğer müstakil bir ev hayalin var ise apartmanda daire almak size hiçbir şey kazandıramayacaktır. Şunu da bilmelisin ki bugünün şartlarında satın alacağınız eve vereceğiniz miktarda müstakil ev sahibi olabilirsiniz.

Hemen küçük hesap yapmak istiyorum. Bir ev alacaksınız alacağınız evin ortama fiyatı 300.000₺. Zaten ortalama evler hemen hemen bu fiyatta başlıyor ve yukarı doğru çıkıyor. Bugün şartlarında 1 dönüme kadar araziyi ortalama 150 Bin ₺’ye bulabilirsiniz. Şehrin merkezinde bir araziden bahsetmiyorum. Ankara’dan bahsedecek olursak merkeze ortalama 30 kilo metre mesafede bu fiyatlara arsa bulmak mümkün. Biraz daha yakınlara gelerek ancak daha ufak arazilerde bakabilirsiniz. Alacağınız araziyi en az 300 metrekarede tutmaya özen gösterin.

Araziyi aldığınız üzerine yaz kış yaşayabileceğiniz bir müstakil ev yapmanız gerekiyor. Burada müstakil ev kastın asla gece kondu mantığında değil. Daha düzenli, tertipli ve yaşanabilir evde bahsediyorum. Bu arazinin üzerine kuracağınız evin metre karesine ve kalitesine göre elbette değişiklik gösterecektir. Ancak 150 Bin ₺’ye rahat bir yaşanabilir ev inşası yapabilirsiniz. Tabi ki yapacağınız yer merkezden biraz uzakta olacak. Biraz da amaç şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak. Bunun için zaten bir araca ihtiyacınız olacaktır.

Bu konudaki düşüncelerim.

Benim bu konudaki düşüncelerimde apartman dairesi almak yok. Buna yapacağım yatırımı arazi ve üzerine kuracağım ev üzerine yönlendirmeyi düşüyorum. Bugün ev için kredi çeksem ödeyeceğim aylık miktar zaten yaklaşık 3500-4000 arası olacaktır. O parayı krediye vereceğime 1000₺ bir kirada oturmaya devam eder, geri kalan parayı altın hesabına atarak birikim yaparım. 10 yıl sonunda hatta 10 Yıla kalmadan bile bu hayalimi gerçekleştirmiş olurum.

Benim hayalimde 1 dönüm arazi üzerine kuracağım bir yaşam alanı. Benim haylimde ev değil bir yaşam alanı oluşturmak var. Evi, deposu, garajı, meyve ağaçları, bostanı, ailemle vakit geçirebileceğim bir bahçesi, sabahları spor yapabileceğim spor alanı olan bir yaşam alanı oluşturmak. Bunu için bana gerekli arazi boyut 1 – 1,5 dönüm arazi. Şehirden uzak olması zaten önceliğim olduğu için uzaklık benim için sorun olmayacaktır. Bir araç ile uzakları yakın edebildiğimiz bir çağdayız.

Yani sözün kısası aslında kendi imkanlarımız dahilinde hayal ettiğimi yaşamı yaşamak son derece kolay. Ancak yazımın ortalarında bahsettiğim gibi hayalleri ve yaptıklarımızı kapitalizm sistemine göre şekillendiriyoruz ve ona göre yaşıyoruz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment